Çalışma evi: Kutu kutu pense elmamı yerse…

Çalışma evi: Kutu kutu pense elmamı yerse…

PROJE ADI: Raf-ev, çalışma evi

MİMARİ: Kazuya Morita Mimarlık Stüdyosu

YAPIM YILI: 2006-2007

YERİ: Moriguchi City, Japonya

pict_2

Genç bir İslam tarihçisinin evinde yeterli yeri olmadığı için geniş kütüphanesini ve çalışma ortamını taşımak için istediği bu ev, tarihçisinin evinin bahçesine ek olarak yapılmış.

pict_4pict_5pict_7

pict_9pict_8pict_10

Bütün mekan 36x30x30 cm’lik raf birimleri esas alınarak düzenlenmiş. Böylece çalışma ve depolama alanı maksimize edilmiş. Süper görünüyor değil mi, bir dolu kare bir dolu kutu. O nedenle dayanamadım, kutu kutu pense dedim ama aslında kutu kutu kitap. Elmanızı da yemiyor, üstelik deprem olduğunda ayvayı da yemiyor.

pict_1pict_3 

Bütün ev 25mm kalınlığında lamine ahşap panellerden yapılmış. Yapı sistemi prefabrik panellerin yerinde monte edilmesiyle kurulmuş. Bu geçmeli sistemin esnek bir strüktür sağladığı deprem simülasyonlarında kontrol edilmiş.

process 

Plan olarak tam bir kare olan mekanın piramit şeklinde bir çatısı var. Bu çatı da 12 parçalı prefabrik ahşap bir strüktür ile yapılmış. Mimarlarında belirttiği üzere: “Toplam kalınlığı 23 cm olan çatı konstrüksiyonu bir cami çatısı gibi tüm mekanı tümel bir şekilde kaplamakta” (Burada İstanbul camilerindeki merkezi mekanın tek bir strüktür ile kapatılmasına mimarlar ve işveren tarafından gönderme yapılmak istenmiş.)

shelf-house