Tarihi Dokuda Çarpıcı Yapı: Radisson SAS Otel

Tarihi Dokuda Çarpıcı Yapı: Radisson SAS Otel

PROJE ADI: Radisson SAS Otel

MİMARİ: Gordon Murray & Alan Dunlop

YAPIM YILI: 1998-2003

YERİ: Glasgow, İngiltere

radisson-birles

Gordon Murray ve Alan Dunlop Mimarlık Ortaklığı 1996’da kurulmuş ve iki mimarın birlikteliği 2010 yılında Murray’in ayrılması ile sona ermiş. Alan Dunlop mimarlık hala mimarlık pratiğine devam etmekte. Bu ikilinin beraber yaptığı binalar bir dalda ödül almış, etkileyici mimarlık örnekleri. Glasgow’da bulunan Radisson kent içi oteli de bunlardan biri.

 sasRobertsonDusk_may03 Radisson-NE

1998 yılında ikili Radisson oteli için 4 büronun davetli olduğu yarışmayı kazanarak, otel projesini alıyorlar. Otelin yapılacağı alanda Viktorya dönemi stilindeki yapılar ve daha geç dönemdeki tarihi yapıların ve de tarihi Glasgow tren istasyonunun olduğu önemli bir alan. İkilinin yaptığı proje bu tarihi doku içinde cephe düzeni ve kütle oyunlarıyla modern bir yapı. Binanın 60 metrelik bakır cephesi Viktorya dönemi yapısından otelin köşesine kadar devam etmekte. Cephenin ortasından çıkan kütle eğimli yüzeyde dinamizm yaratıyor ve bu duvarı tekdüze olmaktan kurtarıyor. Çıkmada kullanılan koyu gri taş kaplama diğer cephede de kullanılırken cephe bitişikteki tarihi yapının üstüne doğru da devam ediyor. Alttaki resimde görülen tarihi bina ile uyum sağlamak için yapılmış kütle oyununa özellikle dikkat çekmek istiyorum.Eski dokuya uyum sağlamak için

  • Eski yapının pencere hizaları ve doluluk boşluk oranları modern yapıda kullanılmış. Çıkma pencerelerinde doluluk hissi vermek üzere cam arkasına ahşap kaplamalar konulmuş.
  • Silme hizaları devam ettirilmiş. Zemin kat yükseklikleri aynı tutulmuş.
  • Eski yapının ikinci kat silme hizası ve beşinci kat silme hizasında yeni yapıda kütle çıkması yapılmış.
  • Pencereler eski yapının birinci katında küçük, üst katlarda büyük; bu yeni yapıda da devam ettirilmiş
  • Malzeme olarak tezat renk ve doku kullanılmış.

radisson_lightcols Radisson-Robertson-Stistasyon kose                                    Üst solda: Otel yakınındaki tarihi merkez istasyon binası

Radisson, Glascow’un kongre salonu ihtiyaçlarını da karşılamak üzere düşünülmüş 5 yıldızlı bir şehir içi oteli. Otelin 300 odalı olması düşünülmüş ama bu sayı proje aşamasında 250’ye inmiş. Otel bitişik nizam yapıların olduğu şehir merkezinde bir köşe parselde olduğundan iki cepheye sahip. Bu nedenle iç tarafta ışık alan büyük bir atriyumu var. Otel odalarının bir kısmı cadde manzaralı iken bir kısmı bu iç avluya bakıyor.

radisson2 radisson3Bars-and-Restaurants-Radisson-SAS-Hotel-Interior-Architecture radisson4