Uçan Yataklar, fiyatları kaçan yataklar

Uçan Yataklar, fiyatları kaçan yataklar

Uçan mobilyalara başladık madem devam ediyoruz. “Divan-ı hava”dan sonra sırada farklı tasarımcı ve üreticilerden uçan yataklar.

birlesik flying beds

İlk olarak Legocu, ve Divan-ı hava’nın üreticisi Lago’dan uçan, aslında havada uçan gibi gözüken yataklar. Tasarımcı gene Daniele Lago. Lago’nun biri divan-ı hava ile aynı espride pleksiglas ayakları ve insanları bilgilendirici içeriği (nasıl bilgileniyorsunuz, birazdan anlarsınız) olan ve diğeri de bir taraftan duvara monte edilen diğer taraftan tek bir ayakla desteklenen yatak.

lago_kama lago_letto air

Lago Letto böyle çok şahane ve yukarıda gördüğünüz üzere bilgilendirici, eğitici, fikir ve ilham verici bir yatak. Ayakları pleksiglas, odanın ışıklarını ayarlarsanız bu ayaklar hiç belli olmuyor.

flying-beds-design-3 flying-beds-design-5

Lago’nun “air” adlı yuvarlak ve dikdörtgen olmak üzere iki farklı şekilde tasarlanmış yatakları da mevcut. Bunları da beğendik. Tasarımcı bu yataklar için şöyle demiş: “Ayakları ve gereksiz parçaları kaldırarak daha serbest ve yalın bir ortam yaratmak istedik. böylece odada düşüncelere daha çok yer açılacak” Güzel demiş, hatta bizce düşüncelerden çok rüyalara yer açılsın, rahat ferah uyunsun…

flying-beds-design-8 flying-beds-design-2

flying-beds-design-4 flying-beds-design-1

flying-beds-design-lago flying-beds-design-7

Son olarak bombayı patlatalım. Hollandalı mimar Janjaap Ruijssenaars, gerçekten havada uçan bir yatak tasarlamış.

floating_bed_2_large

Manyetik olarak havada asılı durabilen yatağın tasarımı için Ruijssenaars altı yıl boyuna kastırmış. Videoda görülen model 80 kilo taşıyabiliyormuş ve orijinal boyutlarda yapıldığında bu düzenek 900 kilo taşıyacakmış. Mimar tasarımının ardında yatan teknolojinin orta sehpa olarak da kullanılabileceğini ve hatta showroomlarda araba taşımak için bile kullanılabileceğini söylüyor.

janjaap_ruijssenaars_floating_bed_photosfloating_bed_janjaap_ruijssenaars_photosjanjaap_ruijssenaars_floating_bed_images

Şu anda yapılı modelin fiyatı 146.953  Amerikan Doları. Tam boyutlardakinin fiyatının 1.500.000 Euro’yu aşması muhtemel gözükmekte. Tasarım ve hayaller için teknolojinin olanaklarının zorlanmasına karşı değilim, vay efendim ya elektrik kesilirse geyiği de yapmayacağım ama ben oldukça pahalı bulduğumu söylemek zorundayım. Tabi birçok teknoloji gibi bunun da başta çok pahalı olması doğal, zamanla ucuzlayacağına inanıyorum. Yalnız benim aklıma gelen böyle devamlı bir manyetik alan insan sağlığı için tehlike oluşturmamız mı. Neyse o parayı veren düşünsün diyelim. Siz buradan videosunu isleyebilirsiniz.

Janjaap Ruijssenaars’ın tasarladığı uçan yatağın tanıtımı ve mimarla röportaj videosu.